PANCARLI ÇIKARMA

Hükümetin kömürlü termik santral yapmak istediği Alpu Ovasında tarımla uğraşan Eskişehirli çiftçiler dün Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne giderek hükümete çağrıda bulundu.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer ile Meclis’te basın açıklaması yapan çiftçiler, yanlarında getirdikleri şeker pancarları ile tüm Türkiye’ye çağrıda bulunarak, “ Alpu Ovamıza, toprağımıza, suyumuza, temiz havamıza dokunmayın. Hem Eskişehir’e yapılması planlanan termik santral projesinden hem de şeker fabrikalarının özelleştirilmesinden vazgeçin” dediler. Çiftçiler CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile de görüşerek taleplerine destek istediler.  Alpu ilçesinde tarım ile uğraşan pancar çiftçileri dün CHP Milletvekili Utku Çakırözer ile Meclis’te basın açıklaması düzenlediler. Eskişehir’den getirdikleri şeker pancarlarıyla birlikte açıklamayı yapan Alpulu çiftçiler Çakırözer ile hükümete, hem şeker fabrikalarının satılmaması hem de Eskişehir’de kurulması planlanan termik santral projesinden vazgeçilmesi çağrısında bulundular.

 

ŞEKER PANCARI ÜRETİCİLERİNİN SESİNE KULAK VERİN

Alpu Ovası'nın Türkiye’nin en önemli tarım arazilerinden biri olduğunu hatırlatan Çakırözer de kömürlü termik santral fikrinden vazgeçilmesi çağrışanda bulundu. Çakırözer,“Bakın ellerinde şeker pancarları ile Eskişehirimizden gelen çiftçilerimiz Alpu Ovamızı daha iyi anlatıyor. Anadolumuzun tahıl ambarı Alpu Ovamızı yok etmeyin, havamıza, suyumuza, verimli topraklarımıza kıymayın. Çitçinin, Eskişehir halkının sesine kulak verin” dedi.

 

ESKİŞEHİRLİLER ENDİŞELİ

Hükümetin şeker fabrikalarını özelleştirme fikrine karşı olduklarını da belirten Çakırözer, şeker fabrikalarının kapatılması veya satılması durumunda orada çalışan işçilerin, pancar çiftçisinin ve onların alışveriş yaptığı nakliyeci esnafı ile diğer esnaf kesiminin zarar göreceğini dile getirdi. CHP’nin Grup Toplantısı’na da katılan çiftçiler Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve salonda bulunan partililere yanlarında getirdikleri şeker pancarlarını verdiler.

 

ŞEKER FABRİKALARIMIZI SATTIRMAYACAĞIZ

 

Grup Toplantısında Alpu pancar üreticilerini selamlayan ve ‘hoş geldin’ diyen CHP Genel Başkanı Kemal  Kılıçdaroğlu, CHP iktidarında özelleştirilen şeker fabrikalarının geri alıp köylülere verileceği sözünü verdi. CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Bugün aramızda Eskişehir’den gelen şeker pancarı çiftçilerimiz de var. Çiftçimiz, pancar üreticimiz; çalışır, çapa yaptırır, ürüne bakar, ürünü söker, alım merkezlerine götürür pancarını satar evine üç beş kuruş parasını götürür. Onun alın teri kutsaldır Şeker fabrikalarını satıyorlar. Şeker pancarı posası çok kıymetli. Şeker pancarının ürettiği oksijen ormanın ürettiği oksijenin 3 katı. Şeker Fabrikalarımızı sattırmayacağız. Alpu ovasına kömürlü termik santral koymak istiyorlar. Çiftçi karşı çıkıyor,  kadınlar, erkekler karşı çıkıyor. Gençler karşı çıkıyor. Ama tutturmuşlar kömürlü termik santral yapacağız diye.  Zehirleyecekler bizi, buna izin vermeyeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Çiftçiler daha sonra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile ayrı bir görüşme de gerçekleştirdiler. Bu görüşmeye Çakırözer’in yanı sıra CHP Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer de eşlik etti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış.
YORUMUNUZ
Her türlü yorumunuz için teşekkürler.

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ

Kahveciler Odası’nın Olağan Genel Kurulu Esnaf ve Kefalet Düğün Salonu’nda gerçekleştirildi.

Eskişehir'de, kuzey yarım kürede ilkbaharın başlangıç günü olan ve Dünya Ormancılık Günü olarak da kutlanan 21 Ma...

CHP Eskişehir Milletvekili Utku ÇakırözerÇiftlik Bank adı kullanılarak binlerce yurttaşın milyonlarca lira dolandırılması olayını M...

Eskişehir'de doğuştan yürüme, işitme ve yüzde 95 görme engelinin yanında kalbinde üç delik bulunan 5,5 yaşındaki Ö...

Çevre Sağlık Çalışma Grubu’nun ödüllü projesi “Geri Dönüştür, Dünyayı Değiştir” den...

Eskişehir'de bir grup lise öğrencisi tarafından oluşturulan Robotik Kalsedon takımı, ABD'de 29-31 Mart'ta düzenlenecek şampiyona için...

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Acıbadem Eskişehir Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Muzaffer Çetingüç, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Gün&uu...

Eskişehir Kent Konseyi organizasyonuyla  “Yerelden Evrensele, 7’den 70’e” adlı dans gösterisi düzenledi. SALUTE...

Askeri yapılar içerisinde yuvalanmış terör örgütü FETÖ/PDY üyesi bir grup tarafından 15 Temmuz 2016 tarihinde T&u...

Eskişehir'de düzenlenen '15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü' anma etkinliğinde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr...

Odunpazarı Belediyesi çarşı Zabıta Karakoluna geçtiğimiz günlerde yapılan saldırı, çalışanlar ve Tüm Bel-Sen tarafından...

CHP Eskişehir İl Örgütü’nün 10 Eylül’de başlayan mahalle delegesi seçim süreci devam ediyor. CHP Eski...

YAYINLARIMIZ
Tarih:
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
PTT 1. LİG PUAN DURUMU
Eskişehir Web Tasarım