“YAPILAŞMANIN ÖNÜ AÇILACAK”

Yıkılan Atatürk Stadyumu’nun yerine yapılması planlanan Millet Bahçesi için yapılan plan değişikliğinin, alanda yapılaşmanın önünü açacağı iddia edildi.

Odunpazarı Belediyesi tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Toplu Konut İdaresi Başkanlığının konuya ilişkin 09.07.2019 ve 10.07.2019 tarihlerinde basında yer alan açıklamalarına ilişkin; Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca; İmar Kanununa göre Millet Bahçelerinde 0.05 yapılaşma hakkı olduğu açıklanmıştır. Ancak Eski Atatürk Stadyumunun bulunduğu alana ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığın’ca hazırlanan imar planı değişikliğinde belirlenen emsal değeri 0.03 (%3) dür. Yine Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca bu alan da sadece %1.58 oranında yapılaşma olacağı iddia edilmektedir. Oysaki plan notları incelendiğinde, plan üzerinde belirlenen 0.03 (%3) yapılaşma hakkını bile aşabilecek plan hükümleri getirildiği tespit edilmiştir.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca eski stadyum alanında Millet Bahçesi Projesi’nde hiçbir aşamada yapılaşma planlanmadığı belirtilerek Eskişehir’li vatandaşların daha çok yeşille ve oksijenle buluşturulacağı açıklanmıştır. Ayrıca Millet Bahçesi’nin yapılaşmayı arttıracağına yönelik iddiaların gerçek dışı olduğunu söyleyerek Eskişehir Millet Bahçesi ile ilgili ne ihale hazırlık aşamasında ne de sonrasında kesinlikle yapılaşma planlanmadığı belirtilmiştir.       

Ancak bu alan için hazırlanan plan hükümlerinin yapılan açıklamaları desteklemediği görülmektedir. Eskişehir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu da plan notlarının tekrar değerlendirilmesine ilişkin karar almıştır.

Bu plan hükümleri kaldırılmadığı sürece, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nca, günü kurtarmak adına % 1.58 yapılaşmanın aşılmayacağı deklere edilse de bu plan hükümleri ile uzun vadede yapılaşma yoğunluğunun rant için artacağı, açık alan miktarının azalacağı endişesindeyiz. Ayrıca ilçemiz sınırlarında yer alan bu bölgeye ilişkin imar planı değişikliği hazırlanırken belediyemizden ve Büyükşehir Belediyesinden herhangi bir görüş alınmamıştır” denildi

 

KAPALI ALANLAR SINIRLANDIRILMALI

 

Açıklamada ayrıca, şu görüşlere yer verildi. “Plan değişikliğine konu alan; İmar Planlarında Meydan (Türk Dünyası Meydanı) Alanına isabet etmektedir. İmar Planında “Meydan” olarak planlı alanlarda imar mevzuatı gereği sadece tuvalet ve zemin altı otopark alanları yapılabilmektedir. Söz konusu alanda plan değişikliğine gidilmeden, imar planındaki Meydan kararına aykırı ruhsatsız yapılaşmalar başlatılmış olup, inşai faaliyetlere devam edilmektedir. Eski Atatürk Stadyumunun kaldırılmasıyla bu bölgenin Meydan Alanı olarak düzenlenmesindeki asıl amaç;  bu bölgede açık alan/kapalı alan dengesinin, açık alan lehine olmasını sağlayarak, yapılaşmaya müsaade etmeden; şehrin açık alanlara olan ihtiyacının giderilmesidir” denildi.  Plan notunun amacı anlaşılamamıştır.Plan notlarının 7. maddesinde ise “Alan bütününde otopark ihtiyacını karşılamaya yönelik olarak açık/kapalı ve zemin altı/üstü otopark yapılabilir. Emsale dâhil değildir.’’ ifadesi yer almaktadır.

Açık alan olması planlanan bu alanda zemin üstü kapalı otoparkın emsal dışı kalması kabul edilemez. Bu plan notu ile herhangi bir inşaat alanı veya kat adedi sınırı olmaksızın emsale dâhil edilmeden zemin üstü kapalı otopark yapılabilecektir. Bu plan notu, açık alan olması planlanan bu alanda büyük hacimde kapalı alan yapılmasının önünü açmaktadır. Zemin üstü kapalı alan mutlaka sınırlandırılmalıdır”

 

SORULARA YANIT ARANIYOR

 

Sonuç olarak; özellikle de kent merkezinde, kentimizin toplanma alanlarına ve açık yeşil alanlara olan ihtiyacı da göz önünde bulundurulduğunda, yapı yoğunluğu getirecek plan notları ile plan değişikliği yapılması şehircilik ilkeleri açısından doğru bir yaklaşım değildir. Betonu bulamadık vb. gibi yaklaşımlarla işi sulandırarak değerlendirmek, hafife almak olur. Plan-proje net olmalıdır. Bu alan üstüne, nereye ne kadar kapalı alan yapılacağı bilinmelidir.

Açıklamada bazı sorular da sorularak yanıt aranıyor.

Zemin üstü otopark nereye, kaç m² yapılacaktır? Betonu bulamayanlar buna yanıt vermelidir.

Aslında %5 yapılaşma imkânı varken yapmadık, %1.58 de bıraktık diyen anlayışın keyfine kalmamalıdır.

Okçuluk Tesisleri nereye, nasıl yapılacaktır?

Alana yapılacak YAPI ve TESİSLER’in avam projeleri nerededir?

YAPILAR hangi vaziyet planına göre ifraz edilecektir?

Plan değişikliği yapılmaksızın yetkili idarece düzeltilecek uyuşmazlıklar ne olabilir?

Bu sayılanlar hiç betonlaşma getirmeyecek midir? (HM)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış.
YORUMUNUZ
Her türlü yorumunuz için teşekkürler.

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ

Eskişehir Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü tarafından il genelinde 222 acil toplanma alanının belirlendiğini bildirildi. Mü...

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer Muhtarlar Günü kapsamında Eskişehir Muhtarlar Birliği Derneği ve Odunpazarı Muhtarlar ...

Büyükşehir Belediyesi toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda vatandaşları bilinçlendirmeye devam ediyor.

Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği üyeleri ve Çevre Dostları ile kahvaltıda buluştular.

Anadolu Üniversitesi Uluslararası Tiyatro Festivalinin galası öncesinde usta oyuncular basın mensuplarıyla bir araya geldi.

‘Harika Çocuk’ olarak başladığı müzik yaşamını dünyanın önemli orkestraları ve şefleriyle çalışmalar yaparak ...

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Odunpazarı Belediyesi çarşı Zabıta Karakoluna geçtiğimiz günlerde yapılan saldırı, çalışanlar ve Tüm Bel-Sen tarafından...

Acıbadem Eskişehir Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Muzaffer Çetingüç, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Gün&uu...

Eskişehir Kent Konseyi organizasyonuyla  “Yerelden Evrensele, 7’den 70’e” adlı dans gösterisi düzenledi. SALUTE...

Askeri yapılar içerisinde yuvalanmış terör örgütü FETÖ/PDY üyesi bir grup tarafından 15 Temmuz 2016 tarihinde T&u...

Eskişehir'de düzenlenen '15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü' anma etkinliğinde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr...

CHP Eskişehir İl Örgütü’nün 10 Eylül’de başlayan mahalle delegesi seçim süreci devam ediyor. CHP Eski...

Eskişehir Web Tasarım