KÜÇÜKBAŞ HAYVAN SATICILARI BU SENEDEN ÜMİTLİ

Eskişehir'de küçükbaş hayvan satıcıları, düve kesiminin yasaklanmasının doğru bir karar olduğunu belirterek, "Bu yıl küçükbaş fiyatlarında artış görülebilir" dedi. 

Eskişehir’de küçükbaş kurbanlık satımı yapan hayvan sahipleri, düve kesimi yasağı hakkında ve Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte piyasayla ilgili bilgiler verdi. Bütün sezon boyunca Kurban Bayramı’nın gelmesini bekleyen küçükbaş hayvan sahipleri, hayvan pazarlarındaki yerlerini aldılar. Hayvan pazarında küçükbaş koyun satan Erdoğan Kul, “Bu sezona girerken Türkiye’de çok kuzu kaybı yaşadık. Kuzu kesimi fiyatları kışın en kıt zamanda 24 lira civarındaydı. Bu yaza çıkarken, 28 liraydı. 24 lira gibi düşerse bizim için iyi diyorduk. Fakat 40 lira gibi çok çılgın rakamları buldu. Bu aslında küçükbaş üreticilerini sevindirirken, bir yandan da et piyasasını zora soktu. Bir de bunun üzerine kurban eklenince kurban piyasası daha da yükselecek” dedi.

“Düve kesiminin yasaklanması doğru bir karar”
Bakanlığın düve kesimini yasaklaması ve kurbanlık olarak sevkine yasak getirmesinin doğru bir karar olduğunu belirten Kul, “Doğru bir karar. Dişi hayvan kesilirse biz bunu nereden üreteceğiz? Aslında mera ıslah projelerinin geliştirilerek, hayvancılığın teşvik edilmesi gerekli. Büyükşehir kanunları, köylerin mahalle olması, çoban problemlerimiz insanları şehirleşmeye itti. Dağdaki hayvanımızı eğer kaybedersek biz yarın fabrikasyon ürünler yemek zorunda kalacağız” ifadelerini kullandı.
Kurbanlık satıcı yapan üreticilerin zaten düve kesimini kendilerinin gönüllü olarak kesimini yapmaması gerektiğini dile getiren kurbanlık hayvan satıcısı Recep Öncel, “Aslında genç, dişi hayvanların bıçağa verilmesini çiftçi de istemez. Kesilmesi doğru değil. Kesilmemesi doğru olan. Yasak demeyelim de gönüllü olarak kestirmemesi lazım. Bunun için küçükbaştaki gibi büyükbaşta birtakım politikalarla düzeltilerek, halk kar ederse zaten kestirmeyecektir. Küçükbaşa talep olunca haliyle fiyatlar yükselecektir. 17-18 liraya canlı baskül kestiriyoruz. Biz kar ediyoruz. Büyükbaş için bu biraz daha sıkıntılı. Büyükbaşta kar oranları biraz düşük. Bizim kadar para kazanamıyorlar” şekilden konuştu.

“Kurbanlıkları hayvan pazarlarından alın”
Her türlü kontrolü olduğu için kurbanlıkların hayvan pazarından alınmasının daha iyi olacağını vurgulayan Öncel şunları söyledi:
“Hayvan pazarlarından alın. Çünkü hayvan pazarlarına girişte kontrol var. Hayvan pazarlarının veteriner hekimleri nizamiyede kontrol ediyor. Kurban kesimine uygun olmayan, yaşı küçük olan, çok yaşlı olan zaten tüylerinden bellidir, gençtir. İnekte de çapa dediğimiz dişlerini çıkarması lazım. Vatandaş hiç anlamıyorsa hayvan pazarlarından alacak. Veterinerler gerekli kontrolleri yaptığı için, burada bir sorun yaşamazlar. Kulak küpeleri olması lazım. Aşısız hayvan buraya giremez. Tüm aşıları yapılmıştır. Sağlık koşulları uygundur.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış.
YORUMUNUZ
Her türlü yorumunuz için teşekkürler.

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ

 Eskişehir'in Alpu ilçesinde midibüs şoförü direksiyon hakimiyetini kaybetti. Kazada 1 kişi ölürken, 2'si ağır ol...

Eskişehir'de düzenlenen operasyonda uyuşturucu satıcısı ve kullanıcısı olduğu iddia edilen 7 kişi gözaltına alındı.

Kültür turları kapsamında Eskişehir’den Karadeniz Bölgesine giden yerli turistler, çay toplayarak ürünün ta...

Türkiye Gazeteciler Federasyonu başkanlığında Adıyaman Faal Gazetecileri Cemiyeti’nin (AGAD’ın) ev sahipliğinde 57. başkanlar konseyi...

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) Lisans Genel Yetenek ve Genel Kültür oturumu ve Eğitim Bilimleri oturumu tamamlandı.

Saadet Partisi Tanıtma İl Başkanı Veysel Öztürk, SP’nin kuruluşunun 17.yıl dönümü ve Kıbrıs Barış Harekatı’nın 44...

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Acıbadem Eskişehir Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Muzaffer Çetingüç, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Gün&uu...

Eskişehir Kent Konseyi organizasyonuyla  “Yerelden Evrensele, 7’den 70’e” adlı dans gösterisi düzenledi. SALUTE...

Askeri yapılar içerisinde yuvalanmış terör örgütü FETÖ/PDY üyesi bir grup tarafından 15 Temmuz 2016 tarihinde T&u...

Eskişehir'de düzenlenen '15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü' anma etkinliğinde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr...

Odunpazarı Belediyesi çarşı Zabıta Karakoluna geçtiğimiz günlerde yapılan saldırı, çalışanlar ve Tüm Bel-Sen tarafından...

CHP Eskişehir İl Örgütü’nün 10 Eylül’de başlayan mahalle delegesi seçim süreci devam ediyor. CHP Eski...

Eskişehir Web Tasarım