İKİNCİ HAYATLARININ MUTLULUĞUNU YAŞIYORLAR

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi bünyesindeki merkezde, geçen ay yapılan organ nakli ile sağlığına kavuşan hastalardan 45 yaşındaki çiftçi Osman Gürler ve 28 yaşındaki öğretmen Emre Küçük, ikinci hayatlarının mutluluğunu yaşıyor.

ESOGÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Bülent Ünal, Prof. Dr. İlter Özer ve Prof. Dr. Murat Ulaş'ın önderliğindeki 34 kişilik transplantasyon ekibinin, bu yıl organ nakli yaptığı 22 hasta arasında, bir özel okulda öğretmen olan Emre Küçük ile besicilik ve çiftçilik yapan Osman Gürler de bulunuyor. Küçük ve Gürler, adım attıkları yeni hayatlarını daha mutlu ve kaliteli yaşamak adına planlarını ve hissettiklerini paylaştı.

Geçen ay karaciğer nakli yapılan Emre Küçük, sağlık durumunun çok iyi olduğunu söyledi. Bir an önce öğrencilerine kavuşmak için gün saydığını anlatan Küçük, şöyle konuştu: "Karaciğer rahatsızlığım ileri düzeydeydi. Doktorlarım en fazla birkaç yıllık ömrümün kaldığını söylemişlerdi. Bunu ameliyat sırasında da gördüler. Organım çok kötü durumdaydı. Başarılı bir operasyonun ardından sağlığıma kavuştum. Mutluyum. Öğrencilerimi çok özledim. Onların beni araması çok güzel bir duygu. Tekrar mesleğime dönmek için gün sayıyorum. En büyük hayalim sıradan mutluluklarla hayatıma devam etmek. Organ nakli sayesinde hayattayım. Bir ay oldu, şu anda burada oturmak bile benim için bir mucize. Kendimi daha iyi hissediyorum. Benim organım Adana'dan geldi. Vefat eden kişiye Allah'tan rahmet diliyorum, ailesine teşekkür ediyorum. Organ bağışı konusunda bir eğitimci olarak elimden gelen her şeyi yapacağım. Organ bağışı konusunda büyük projeler yapmayı hedefliyorum."

 

"BU KADAR İNSAN BEKLEMEZ"

 

Böbrek nakli yapılan Gürler de 7 yıldır diyalize girdiğini, bu süreyi adeta ölümle burun buruna yaşayarak geçirdiğini söyledi. "Neler çektiğimi bir ben bir de Allah bilir. Organ bağışı olsa bu kadar insan beklemez. Nakil oldum kurtuldum." diyen Gürler, ameliyattan 10 gün sonra taburcu edildiğini aktardı.

Gürler, "Bu benim için ikinci bir hayat. Eskiden hiçbir yere gidemiyordum. Hayvancılık yapıyordum, hastalığım nedeniyle hepsini sattım, işimi yapamadım. Hayatını kaybeden insanların organları toprak olup çürüyeceğine hiç olmasa bir insana hayat verir." ifadesini kullandı.

 

"ORGAN BAĞIŞINDA DUYARLILIK"

 

Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bülent Ünal ise birimde yaklaşık 8 ay önce başlatılan organ nakli çalışmalarının başarılı bir şekilde sürdüğünü söyledi.

Organ naklinde, özellikle beyin ölümü bildirimi ve organ bağışı konusunda, Türkiye'nin halen dünya standartlarının çok altında olduğuna değinen Ünal, "Kadavradan organ nakli konusunda yeterince bağış olmayınca ülke olarak oldukça gerilerdeyiz. Kendi hastanemizde bir yılda 24 beyin ölümü teşhisi konulanların neredeyse yarısının organları bağışlandı. Bunu Türkiye'ye oranladığınızda çok büyük bir oran. Ancak Türkiye genelinde bu oran ne yazık ki yüzde 10-15 civarında." dedi. Ünal, organ bağışı konusunda biraz daha duyarlı olunması gerektiğine işaret ederek, "Bugüne kadar beyin ölümü gerçekleşen hastalardan aldığımız 13 böbrek ile 9 karaciğerin naklini yaptık. Nakiller içinde erken dönemde kaybettiğimiz ve ameliyata bağlı komplikasyon yaşayan hastamız olmadı. Hastalarımızın tamamı sağlıklı bir biçimde taburcu edildi. Son hastamızın ise tedavisi sürüyor." değerlendirmesinde bulundu.

Organ Nakli Merkezi Müdürü İlter Özer de karaciğer ve böbrek nakilleri yaptıklarını belirterek, "Elimizden geldiğince organ nakilleri konusunda çalışmaya, farkındalık yaratmaya gayret ediyoruz. Farkındalık çok önemli, özellikle organ bağışı için. Türkiye'de şiddetle organ bağışına ihtiyaç var. Özellikle karaciğer ve böbrek bekleyen hasta sayısı çok fazla. Bizim de amacımız çalışmalarımızla bu konuda bir farkındalık yaratıp organ bağışı sayısını artırabilmek." ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış.
YORUMUNUZ
Her türlü yorumunuz için teşekkürler.

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ

Eskişehir'de bir dükkanın ön camına çarpan otomobil paniğe neden oldu.

Anadolu Üniversitesi Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi (SODİGEM) dijital dünyaya ilişkin ça...

Üniversitelere giriş için yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ard...

Büyükşehir Belediyesi vatandaşların gürültü kirliliğinden en az seviyede etkilenmesi amacıyla birçok kurumdan gör...

Odunpazarı Belediyesi tarafından ‘Şehrin Ateşi’ sloganı ile Tarihi Odunpazarı Meydanı’ndan düzenlenen 5’inci Uluslararası...

Eskişehir’de karikatür sanatını başlatan ve 70 yıl her gün karikatür çizen Pertev Ertün Eskişehir Sanat Derneği taraf...

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Odunpazarı Belediyesi çarşı Zabıta Karakoluna geçtiğimiz günlerde yapılan saldırı, çalışanlar ve Tüm Bel-Sen tarafından...

Acıbadem Eskişehir Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Muzaffer Çetingüç, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Gün&uu...

Eskişehir Kent Konseyi organizasyonuyla  “Yerelden Evrensele, 7’den 70’e” adlı dans gösterisi düzenledi. SALUTE...

Askeri yapılar içerisinde yuvalanmış terör örgütü FETÖ/PDY üyesi bir grup tarafından 15 Temmuz 2016 tarihinde T&u...

Eskişehir'de düzenlenen '15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü' anma etkinliğinde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr...

CHP Eskişehir İl Örgütü’nün 10 Eylül’de başlayan mahalle delegesi seçim süreci devam ediyor. CHP Eski...

Eskişehir Web Tasarım