ATATÜRK SEVGİSİNİ İLMEK İLMEK İŞLEDİLER

Eskişehir'de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında 132 kadın, 4 bin 356 parçadan oluşan 100 metrekarelik Mustafa Kemal Atatürk'ün imzasını ilmek ilmek işledi. 

Örgü eğitmeni Sema Doyuran ve arkadaşlarının çalışması sonucu ortaya çıkan imza, tam 4 bin 356 motiften oluşuyor. Ayrıca 5 metreye 20 metre ölçülerinde 100 metrekare bir alana yapılan imza için 59 kilogram da ip kullanıldı. 132 kadının işbirliği ile meydana gelen Mustafa Kemal Atatürk imzası 2 ayda tamamlanırken 2 milyon 852 bin 452 tırabzan örgüden örüldü. Behiç Erkin Futbol Sahası’nda sergilenen dev Atatürk imzası vatandaşlar tarafından çok beğenildi. İmzanın oluşmasında büyük emeği olan Sema Doyuran konuyla ilgili açıklamasında "Ben geçen yıl Ocak ayında kişisel el örgüsü sergisi açtım. Orada Türk bayrağı ve küçük boyutlu bir Atatürk imzası denemem olmuştu. Sonrasında gelen yorumlar, katılım, ekip çalışması yapmak beni böyle bir projeye sürükledi. Yaklaşık 2 ay gibi kısa bir sürede de bu projeyi hayata geçirdik. 132 kadın yer aldı. 100 metrekarelik bir örgü şu anda serdiğimiz. 4 bin 356 motiften oluşuyor. Daha sonra montajını puzzle gibi düşümünün, o şekilde dizayn ettik. Zaman bizim için çok büyük zorluktu. Zamanla yarıştık. Öncesinde hesaplarını yaparak başladık. Gelişi güzel bir şekilde yapalım değil. Öncesinde alt yapısı, hesaplaması, kimin nasıl öreceği bir çalışmaydı. Daha sonra projeyi güzel bir şekilde oturtarak götürdük. Kadınların üretimde olmasını istiyorum ben. Kadınlar üretirse varlar. Hayatta var olma sebepleri zaten üretmek. Bütün hanımlar üretmeye devam etsin. Örgü, işleme ne olursa olsun üretimde olmaları gerekiyor hanımların" diye konuştu. 
Sergiye katılan vatandaşlardan Asiye Özalp ise, "Hocam çok emek veriyor. Bu konu aslında çok kısa sürede oldu. 2 ayda herkes o ilmekleri tek tek saydı. Dikmeye çalıştı. Çok büyük emek. Böyle bir organizasyonu sağlayan Ahmet Ataç’a, Kartopu’na teşekkür ediyorum. Ben de ilmekte olmasa bile onların yanında olmak için buraya geldim" dedi. 
Sergi emeği geçen 132 kadına teşekkür belgelerinin örgü eğitmeni Sema Doyuran tarafından takdim edilmesinin ardından son buldu. Diğer yandan Atatürk imzasında emeği geçen bütün kadınlar desteklerinden dolayı Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç'a teşekkür etti. 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış.
YORUMUNUZ
Her türlü yorumunuz için teşekkürler.

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ

Atatürk Bulvarı üniversite kavşağında meydana gelen zincirleme trafik kazasında 5 araç birbirine girdi.

İçinde 10 adet bilgisayarın olduğu mobil araçla ilçeleri tek tek dolaşan Mobil Eğitim Aracı ile çocuklara, gençlere...

Orman Genel Müdürlüğünün 180. Kuruluş yılı nedeniyle Eskişehir’de bir doğa yürüyüşü düzenlendi...

Eskişehir'de eski Devlet Hastanesi Çocuk Polikliniklerinin bulunduğu bina Engelli Çocuklara Yönelik Gündüzlü Bakım v...

Cumhur İttifakı Odunpazarı Belediye Başkan Adayı hakkında çıkan iddialar karşısında bir açıklama yayınladı.

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nin düzenlediği Vizyon Toplantıları’nın dördüncüsü “Finansal Piyasal...

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Acıbadem Eskişehir Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Muzaffer Çetingüç, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Gün&uu...

Eskişehir Kent Konseyi organizasyonuyla  “Yerelden Evrensele, 7’den 70’e” adlı dans gösterisi düzenledi. SALUTE...

Askeri yapılar içerisinde yuvalanmış terör örgütü FETÖ/PDY üyesi bir grup tarafından 15 Temmuz 2016 tarihinde T&u...

Eskişehir'de düzenlenen '15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü' anma etkinliğinde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr...

Odunpazarı Belediyesi çarşı Zabıta Karakoluna geçtiğimiz günlerde yapılan saldırı, çalışanlar ve Tüm Bel-Sen tarafından...

CHP Eskişehir İl Örgütü’nün 10 Eylül’de başlayan mahalle delegesi seçim süreci devam ediyor. CHP Eski...

Eskişehir Web Tasarım